
PG CARE Transparent UrbanCombat iPhone15 Pro
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
Cena z DDV
Opis izdelka
Our top pick. Call sign bombshell. Phenomenal protection designed for urban exploration and adventure. Every angle and corner has been drop tested at 4.8 meters. The Urban Combat case, made from recycled plastic, is designed for wireless charging. And it comes with our 1 Year Anti-Yellowing guarantee – no questions asked. This stylishly slim yet tough protective case is your perfect urban lifestyle partner. For training hard and running fast, and everything in between. Any place, any surface, this case is crafted to handle the roughest treatment imaginable. It even includes enhanced camera protection, so your selfies and photos are never at risk. DARE TO CARE CARE is a playful, protective international tech and lifestyle brand featuring a range of products created using the highest quality materials and influenced by fashion, art, and music. We care about people and the world we live in. We care about sustainability and self-expression. And we care about tech and extending its lifetime. So protect your tech in style and show the world you CARE.
- Drop protection Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- 4.8 meter drop tested Tested to withstand drops from heights of up to 4.8 meters.
- Recycled plastic Made of 100% recycled plastic for a better tomorrow.
- Wireless charging compatible You can keep this case on and continue charging your device wirelessly. No worries.
- Shock resistant Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- FSC -certified packaging Comes in a box made of recyclable FSC -certified paper.
- Full access to all functions Protects your device while still providing easy access to all button controls.
- Anti-yellowing Designed specifically to prevent yellowing, even after long time use.
Product specifications
| Product Description | CARE by PanzerGlass Urban Combat - back cover for mobile phone |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 7.6 cm x 1.4 cm x 15.1 cm |
| Weight | 32 g |
| Product Type | Back cover for mobile phone |
| Colour | Clear |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU), polycarbonate (PC), oleophobic coating |
| Designed For | Apple iPhone 15 Pro |
| Product Recycled Content | 100 % - made of recycled plastic |
General features
| Width | 7.6 cm |
| Depth | 1.4 cm |
| Height | 15.1 cm |
| Weight | 32 g |
| Package Details | Hanging box |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU), polycarbonate (PC), oleophobic coating |
| Colour | Clear |
| Product Recycled Content | 100 % - made of recycled plastic |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
Cover description
| Type | Protective cover |
| Recommended Use | For mobile phone |
| Protection | Yellowing protection, drop protection, scratch-resistant, shock-resistant, fumble protection |
| Cover Type | Back cover |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 11 cm x 1.8 cm x 19.5 cm / 67 g |
| Features | Wireless charging support, enhanced camera protection, slim design |
| Max Height of Drop Protection | 4.8 m |
Compatible with
| Designed For | Apple iPhone 15 Pro |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu

