
PanzerGlass SAFE Bundle, Apple iPhone 12 mini
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
Cena z DDV
Opis izdelka
Are you in love with your preloved phone? I mean heart-pounding-can"t-live-without-you in love? Then this 360-degree protection pack is your knight in shining armor. Featuring an original screen protector and ImpactCase from SAFE. by PanzerGlass ?, this protection pack keeps your refurbished phone SAFE. from screen smashing streaming, couch chilling catastrophes and other fumbling, stumbling and dropping disasters.The screen protector has an Ultra-Wide Fit and covers the entire front surface of your phone to provide excellent screen protection and a crystal-clear screen view. The wireless charging compatible ImpactCase features a stiff, transparent back cover surrounded by a softer frame and has been tested to withstand several drops from a height of 3.6 meters.Even installation is easy. Just apply the screen protector – usually one attempt is enough, and should you need more, it can be re-installed up to 200 times. When you"re done, click the case on. Once everything is installed, you can breathe freely, knowing that you"ll never again fear the terrifying sight of your refurbished phone tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you"ll regret not having clicked "add to cart".It is more protection, low price and less waste. It is SAFE.
- Shock resistant Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Drop protection Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Easy installation So easy to install you can do it even if you"re all thumbs.
- Ultra-Wide Fit Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- Wireless charging compatible You can keep this case on and continue charging your device wirelessly. No worries.
- Self-healing TPU material The self-healing TPU material can make scratches disappear almost like magic.
- Longer lifespan Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Full access to all functions Protects your device while still providing easy access to all button controls.
- Anti-yellowing Designed specifically to prevent yellowing, even after long time use.
- Gold strength - strong A strong screen protector for your device against the hazards of everyday life.
- Crystal-clear view So clear that you might not even notice it"s there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn"t crack.
- Fingerprint resistant Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Case friendly Keeps your screen safe while still leaving room for a protective case.
Product specifications
| Product Description | SAFE. by PanzerGlass - 2-in-1 Protection Pack - back cover for mobile phone |
| Weight | 36 g |
| Product Type | Back cover for mobile phone |
| Colour | Transparent |
| Bundled with | Screen protector |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Designed For | Apple iPhone 12 mini |
General features
| Weight | 36 g |
| Package Type | Bulk |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Colour | Transparent |
Cover description
| Type | Protective cover |
| Bundled with | Screen protector |
| Recommended Use | For mobile phone |
| Protection | Scratch-resistant, water repellent, yellowing protection, drop protection, shock-resistant, fingerprint-resistant, oil repellent |
| Cover Type | Back cover |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 8.7 cm x 1.6 cm x 17.2 cm / 58 g |
| Features | Wireless charging support, button covers, touch sensitivity |
| Max Height of Drop Protection | 3.6 m |
Compatible with
| Designed For | Apple iPhone 12 mini |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu



