
ThinkPad Quectel WWAN 4G SDX24 EM120R-GL CAT12
Stanje: Novo
Novo, brez originalne embalaže
Cena z DDV
Opis izdelka
EM120R-GL is an LTE-A category 12 module in an M.2 form factor designed in accordance with the 3GPP Release 14 specification which supports maximum downlink rates of 600 Mbps and uplink rates of 150 Mbps. EM120R-GL is designed for the global market and covers nearly all mainstream carriers worldwide. The module supports Qualcomm IZat location technology Gen9 (GPS, GLONASS, BeiDou and Galileo) and integrated GNSS greatly simplifies product design and provides quicker, more accurate and more dependable positioning capability. A rich set of internet protocols, industry-standard interfaces and abundant functionalities (PCIe interface/USB drivers for Windows, Linux, Android/built-in eSIM (optional) allow the module to serve a wide range of applications such as industrial routers, home gateways, STB, consumer and industrial laptops, industrial PDAs, rugged tablet PCs, and digital signage.
- Reliable performance The Lenovo Quectel EM120R-GL modem offers high-speed connectivity with a maximum transfer rate of 600 Mbps, ensuring users can enjoy seamless communication and data transfer.
- Wide operating temperature range Designed to function in temperatures from -25°C to 75°C, this modem is suitable for various environments, providing flexibility for different applications.
- Multi-standard compliance With compliance to standards such as FCC, JATE, and IC, the EM120R-GL assures users of a dependable and widely compatible solution for their connectivity needs.
- Convenient integration The internal M.2 card form factor allows for straightforward integration into devices, making it a suitable choice for manufacturers looking to enhance their products with wireless capabilities.
- User-friendly setup The included service activation feature allows for quick and easy setup, streamlining the process for users who need efficient broadband access.
Product specifications
| Product Description | Quectel EM120R-GL - wireless cellular modem - 4G LTE Advanced |
| Form Factor | Internal |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 4.2 cm x 3 cm x 0.23 cm |
| Weight | 6.8 g |
| Device Type | Wireless cellular modem - M.2 Card |
| Max Transfer Rate | 600 Mbps |
| Designed For | ThinkPad X1 Carbon Gen 9 20XW (WWAN upgradable), 20XX (WWAN upgradable) |
| Mobile Communication Protocol | LTE Advanced |
General features
| Device Type | Wireless cellular modem |
| Form Factor | Internal |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
Network
| Features | 2x2 MIMO technology, built-in GNSS receiver |
Compliance
| Compliant Standards | FCC, ANATEL, TELEC, JATE, RCM, sDoC, KC, NCC, IC, ICASA, IFETEL |
| Package Type | OEM |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
Physical dimensions
| Width | 4.2 cm |
| Depth | 3 cm |
| Height | 0.23 cm |
| Weight | 6.8 g |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 5.3 cm |
| Shipping Depth | 14.4 cm |
| Shipping Height | 17.7 cm |
| Shipping Weight | 70 g |
Compatible with
| Designed For | Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9 20XW (WWAN upgradable), 20XX (WWAN upgradable) |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki

ThinkPad Essential 16" Topload case (Eco)

Torba za notesnik 41 cm (16″) HP Everyday črna (A08JTAA)

Hišni polnilec Media-Tech 100-240V => 2xUSB-C 1x USB-A 3.0 QC 65W (MT6252)
