
PG®Flagship CaseTransparent Urban BK iPhone16
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
Cena z DDV
Opis izdelka
Our top pick. Call sign bombshell. Phenomenal protection designed for urban exploration and adventure. Every angle and corner has been drop tested at 4.8 meters. The Urban Combat case, made from recycled plastic, is designed for wireless charging and MagSafe compatibility. And it comes with our 1 Year Anti-Yellowing guarantee – no questions asked. This stylishly slim yet tough protective case is your perfect urban lifestyle partner. For training hard and running fast, and everything in between. Any place, any surface, this case is crafted to handle the roughest treatment imaginable. It even includes enhanced camera protection, so your selfies and photos are never at risk. DARE TO CARE CARE is a playful, protective international tech and lifestyle brand featuring a range of products created using the highest quality materials and influenced by fashion, art, and music. We care about people and the world we live in. We care about sustainability and self-expression. And we care about tech and extending its lifetime. So protect your tech in style and show the world you CARE.
- 4.8 meter drop tested Tested to withstand drops from heights of up to 4.8 meters.
- Recycled plastic Made of 100% recycled plastic for a better tomorrow.
- MagSafe compatible Works perfectly with MagSafe for hassle-free wireless charging.
- Drop protection Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Shock resistant Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Longer lifespan Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- Full access to all functions Protects your device while still providing easy access to all button controls.
- Anti-yellowing Designed specifically to prevent yellowing, even after long time use.
- FSC -certified packaging Comes in a box made of recyclable FSC -certified paper.
Product specifications
| Product Description | CARE by PanzerGlass Urban Combat - back cover for mobile phone |
| Dimensions (WxDxH) | 7.663 cm x 1.312 cm x 15.26 cm |
| Weight | 34 g |
| Product Type | Back cover for mobile phone - MagSafe compatibility |
| Colour | Black, transparent |
| Material | Oleophobic coating, thermoplastic polyurethane (TPU), polycarbonate (PC) |
| Designed For | Apple iPhone 16 |
| Product Recycled Content | 100 % - made of recycled plastic |
General features
| Width | 7.663 cm |
| Depth | 1.312 cm |
| Height | 15.26 cm |
| Weight | 34 g |
| Package Details | Hanging box |
| Material | Oleophobic coating, thermoplastic polyurethane (TPU), polycarbonate (PC) |
| Colour | Black, transparent |
| Product Recycled Content | 100 % - made of recycled plastic |
Cover description
| Type | Protective cover |
| Recommended Use | For mobile phone |
| Protection | Scratch-resistant, yellowing protection, drop protection, shock-resistant |
| Cover Type | Back cover |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 11 cm x 1.8 cm x 19.5 cm / 68 g |
| Features | Wireless charging support, enhanced camera protection, slim design |
| MagSafe Compatibility | Yes |
| Compliant Standards | FSC, MIL-STD-810H |
| Max Height of Drop Protection | 4.8 m |
Compatible with
| Designed For | Apple iPhone 16 |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu

