
PanzerGlass Privacy ScreenProtector iPhone15/16UWF
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
Cena z DDV
Opis izdelka
Powerful meets privacy! With this PanzerGlass privacy screen protector made of 60% recycled glass, your personal info is safe from the prying eyes of people sitting next to you on the train, in the coffee shop, or at the office. The specially designed privacy filter renders the content of your screen virtually invisible to everyone except you. It even has a smudge-free coating that reduces traces of fingerprints and grease to give you a clear – but still private – view of your screen. And the screen protection? It"s outstanding! With high-level scratch resistance, this screen protector shields your phone screen from accidental bumps, crushing falls, and other hazards of everyday life. Or to put it in more sustainable terms: It prolongs the lifetime of your phone, postponing the need to produce new phones. This is one way of working toward a more sustainable future. Another is to use less packaging: In 2024, we reduced the amount of paper in our PanzerGlass core product packaging design by an average of 66%*. And like all our products, it comes in a recyclable FSC-certified box. With the enclosed EasyAligner made of 100% recycled plastic, installation is a piece of cake (seriously!). To make it even easier, we"ve included step-by-step instructions as well as a QR code for quick access to our online how-to video. And remember: Once installed, you"ll never again fear your phone falling screen-first. This might not happen, but then again … it might! The screen protector is Ultra-Wide Fit. This means it covers the front surface of your phone, providing a complete view of your screen while leaving a little room around the edges for a PanzerGlass case, for example, a fearlessly fashionable case from CARE by PanzerGlass . And if you"re thinking: "What if my camera lenses get scratched?" Well, help is just a few clicks away: Combine your screen protector and case with PanzerGlass PicturePerfect or HoopsTM. *Reduction from 2022-2024 measured by comparing selected products from the PanzerGlass core range.
- 60% recycled glass Same strength. Circulation solution. This screen protector is made of 60% recycled glass.
- FSC -certified packaging Comes in a box made of recyclable FSC -certified paper.
- Side-view privacy Renders the content of your screen virtually invisible to anyone sitting next to you.
- Ultra-Wide Fit Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- Drop protection Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Shock resistant Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Easy installation So easy to install you can do it even if you"re all thumbs.
- Longer lifespan Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Incl. EasyAligner Comes with an EasyAligner that makes installation so simple you can do it perfectly even if you"re all thumbs.
- Fingerprint resistant Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Case friendly Keeps your screen safe while still leaving room for a protective case.
Product specifications
| Product Description | PanzerGlass - screen protector for mobile phone - ultra-wide fit |
| Dimensions (WxDxH) | 6.765 cm |
| Weight | 20 g |
| Product Type | Screen protector - glass - with privacy filter - 2-way |
| Length | 14.365 cm |
| Product Material | Polyethylene terephthalate (PET), tempered glass (microfracture2023) |
| Package Content | Screen protector, EasyAligner |
| Intended For | Mobile phone |
| Thickness | 0.71 mm |
| Frame Colour | Black |
| Designed For | Apple iPhone 16 |
| Protection | Scratch-resistant, smudge-proof, water repellent, dirt repellent, drop protection, shock-resistant, bump protection, fumble protection, fingerprint-resistant, oil repellent, grease protection |
| Coating | Oleophobic |
General features
| Product Type | Screen protector - glass - with privacy filter |
| Package Type | Hanging box |
| Privacy Protection | 2-way |
| Intended For | Mobile phone |
| Protection | Scratch-resistant, smudge-proof, water repellent, dirt repellent, drop protection, shock-resistant, bump protection, fumble protection, fingerprint-resistant, oil repellent, grease protection |
| Package Content | Screen protector, EasyAligner |
| Product Material | Polyethylene terephthalate (PET), tempered glass (microfracture2023) |
| Coating | Oleophobic |
| Width | 6.765 cm |
| Length | 14.365 cm |
| Weight | 20 g |
| Thickness | 0.71 mm |
| Frame Colour | Black |
Compliance
| Features | Use with case |
| Compliant Standards | FSC |
| Product Recycled Content | 60 % - made of recycled glass |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 10.5 cm |
| Shipping Depth | 1.15 cm |
| Shipping Height | 19.5 cm |
| Shipping Weight | 57 g |
Compatible with
| Designed For | Apple iPhone 16 |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
