
LENOVOSKU: 12E30025FR-GEAN: 12E3
M70q G4 i7-13700T/16GB/512M2/Wi/B/W11P
THINKCENTRE M70Q G4
Obnovljeno - odličnoLe še 1 na zalogi!
583,00 €
Cena z DDV
Predvidena dostava: 2. 6. 2026
Garancija: 3 leta garancije na lokaciji
Garancija 12 mesecevDostava v 2-3 dnehSSL šifrirano plačilo14 dni za vračilo
Tehnične specifikacije
| Procesor | Intel Core i7 13700T |
| RAM | 16GB |
| Disk | 512GB SSD NVMe M.2 |
| Grafična kartica | Intel UHD Graphics 770 Shared Video Memory (UMA) |
| Operacijski sistem | Windows 11 Pro |
| WiFi | WiFi |
| Barva | Black |
| Razporeditev tipk | FR |
| Garancija | Garancija: 3 leta garancije na lokaciji |
| Stanje | Obnovljeno - odlično |
| SKU | 12E30025FR-G |
| EAN | 12E3 |
Opis izdelka
This fast and intuitive form factor equipped with the processing power of 13th Gen Intel Core i7 processor delivers high performance to business professionals. Combined with integrated advanced graphics, the device enables faster responsiveness for memory-intensive data applications. Additionally, the modern workforce can work efficiently and store heavy files with optimal RAM and ample SSD storage.
- Compact yet full of potential The Lenovo ThinkCenter M70q Gen 4 Tiny (Intel) saves on space yet delivers on performance. Boasting full-sized desktop power with Intel vPro with Intel Core processors, this PC supports dual SDD storage. Ideal for the modern professional, whether you"re in healthcare, retail, or the front or back office.
- Security inside and out Every ThinkCenter lets you innovate fearlessly with the reinforced security of ThinkShield, the comprehensive end-to-end security solution. Combining good hardware, software, and services, it"s designed to safeguard your data, ideas, and business. This Tiny desktop includes a self-healing BIOS, a Trusted Platform Module (TPM) to encrypt your data, and a Kensington Security Slot to physically secure your PC. And when you choose the Intel vPro platform, you have additional multilayer, hardware-based protection.
- Designed for tomorrow The ThinkCenter M70q Gen 4 Tiny (Intel) desktop is easy to deploy, upgrade, and manage. With toolless access to the solid state drive and memory module, it"s also a breeze to expand and maintain. What"s more, this PC can connect with legacy computing peripherals and is designed to grow with your business.
- As versatile as it is powerful The ThinkCenter M70q Gen 4 Tiny (Intel) is designed with people - and shrinking workspaces - in mind. Its sleek, modern design and compact 1 L form allow this Tiny PC to fit seamlessly anywhere. It can sit on a desk, be mounted on a wall or out of the way, or slid snugly into the back of a ThinkCenter Tiny-in-One (TIO) monitor. It can also support four displays and its ports offer fast charging and quick data sharing.
- It won"t let you down The dedication to constantly improving product quality means rigorous testing for durability and reliability. In addition to the extensive in-house testing for real-world challenges, the ThinkCenter M70q Gen 4 Tiny desktop is tested against the US Department of Defense"s MIL-STD 810H standards. These tests cover harsh variables like the Arctic wilderness to desert dust storms. It also meets stringent tests for temperature, pressure, humidity, vibration, and more.
- Less impactful on the planet and users The ThinkCenter M70q Gen 4 Tiny PC also meets various global standards for energy-efficiency and health and safety, including Energy Star 8.0 and EPEAT Gold. Additionally, it"s been low-noise certified by TÜV Rheinland.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkCentre M70q Gen4 - tiny Core i7 13700T 1.4 GHz - 16 GB - SSD 512 GB - French |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 3 years - on-site |
| Dimensions (WxDxH) | 17.9 cm x 18.29 cm x 3.65 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Processor | Intel Core i7 (13th Gen) 13700T / 1.4 GHz (up to 4.9 GHz, (16-core) |
| Hard Drive | SSD 512 GB - PCI Express 4.0 x4 - M.2 2280 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
| Networking | 1GbE, 802.11a, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6 |
| Power | (50/60 Hz) |
| RAM | 16 GB (installed) / 64 GB (max) - DDR4 SDRAM |
| Storage Controller | SATA (SATA 6Gb/s) |
| Graphics Controller | Intel UHD Graphics 770 Shared Video Memory (UMA) |
| Type | Personal computer - tiny |
| Localisation | Language: French / region: France |
| Cache Memory | 30 MB |
| Optical Storage | No optical drive |
| OS Provided | Windows 11 Pro |
| Cache Per Processor | 30 MB |
| Colour | Raven black |
| Keyboard | French |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Silver |
| Carbon Footprint | 394 kg carbon emissions |
General features
| Type | Personal computer |
| Product Form Factor | Tiny |
| Built-in Devices | Speaker |
| Embedded Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Colour | Raven black |
| Localisation | Language: French / region: France |
Ports
| Bays | 1 (total) / 1 (free) x internal 2.5" |
| Slots | 1 (total) / 0 (free) x M.2 Card (for WLAN) ¦ 1 (total) / 0 (free) x M.2 Card (for SSD) |
| Interfaces | 3 x USB 3.2 Gen 2 (1 front, 3 rear) ¦ 1 x USB 3.2 Gen 2 (1 in front) (Always On, fast-charging (5V, 2.1A)) ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (1 in front) (data transfer, 5V 0.9A charging) ¦ 1 x headphones/microphone (1 in front) ¦ 1 x USB 2.0 (1 rear) ¦ 1 x USB 3.2 Gen 1 (1 rear) ¦ 1 x DisplayPort 1.4a ¦ 1 x HDMI ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) (1 rear) |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 3 years - on-site |
RAM
| Installed Size | 16 GB (installed) / 64 GB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Effective Memory Speed | 3200 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots | 2 (Total) / 1 (empty) |
| Features | Dual channel memory architecture |
| Configuration Features | 1 x 16 GB |
Network
| Interface (Bus) Type | M.2 Card |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Wireless NIC | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, Bluetooth 5.1, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Features | Wake on LAN (WoL), dual stream (2x2) |
Compliance
| Included Accessories | VESA mounting kit |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), chassis intrusion switch, tool-less chassis access |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm, 75 x 75 mm |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3, TCG Certified, Energy-Related Products (ErP) Lot 7, TUV Rheinland Low Noise Certification |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
Power
| Device Type | Power adapter |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 135 Watt |
| Efficiency | 90% |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
Interface
| Type | 1 x SATA |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
CPU cache
| Installed Size | 30 MB |
| Cache Per Processor | 30 MB |
Optical drive
| Type | No optical drive |
Software
| OS Provided | Windows 11 Pro French |
Display
| Monitor Type | None. |
Graphics
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics 770 Shared Video Memory (UMA) |
| Video Interfaces | HDMI, DisplayPort |
Audio
| Compliant Standards | High Definition Audio |
HDD/SSD
| Type | SSD - M.2 2280 |
| Capacity | 1 x 512 GB |
| Interface Type | PCI Express 4.0 x4 |
| Features | TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
Input device
| Type | Mouse, keyboard |
Physical dimensions
| Width | 17.9 cm |
| Depth | 18.29 cm |
| Height | 3.65 cm |
| Weight | 1.25 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 49 cm |
| Shipping Depth | 25 cm |
| Shipping Height | 13 cm |
| Shipping Weight | 3.2 kg |
Keyboard
| Keyboard Name | Lenovo Traditional Keyboard |
| Interface | USB |
| Localization & Layout | French |
Mouse
| Mouse Name | Lenovo Calliope Mouse |
| Interface | USB |
Processor
| CPU | Intel Core i7 (13th Gen) 13700T |
| Clock Speed | 1.4 GHz (P-core) / 1 GHz (E-core) |
| Max Turbo Speed | 4.9 GHz (P-core) / 3.6 GHz (E-core) |
| Number of Cores | 16-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| Chipset Type | Intel Q670 |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Silver |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ENERGY STAR Version | 8.0 |
| Carbon Footprint | 394 kg carbon emissions |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki

Obnovljeno - odličnoNa zalogi
LENOVO
M70q G5 i5-13400T/16GB/512M2/Wi/B/W11P
Intel Core i5 13400T16GB512GB SSD M.2
587,00 €

Novo
Asus
Računalnik BB Asus NUC 12 Pro WSKi70Z i7-1260P 2xHDMI 2xThunderbolt 4 M.2 SSD 2xSO-DIMM
i7-1260P
587,01 €

Novo
Asus
Računalnik BB Asus NUC 13 Pro Kit (RNUC13ANKI500002I) i5-1340P 12C/16T DDR4 2xM.2 SSD 2xHDMI 2xThunderbolt 4 2,5Gbit Wi-Fi 6E BT5.3 RJ45
i5-1340PSSD 2xHDMI
588,93 €
NovoNa zalogi
LENOVO
neo 50q G5 5-210H/16GB/256M2/WI/B/W11P
589,00 €