
HPSKU: 997D9ETR#UUG
Z2 Tower G9 i9-14900K/64GB/2TBM2/A2/WI/W11P
WORKSTATION Z2 G9
Obnovljeno - dobroLe še 1 na zalogi!
2274,00 €
Cena z DDV
Predvidena dostava: 2. 6. 2026
Garancija: 3 leta garancije na lokaciji
Garancija 12 mesecevDostava v 2-3 dnehSSL šifrirano plačilo14 dni za vračilo
Tehnične specifikacije
| Procesor | Intel Core i9 i9-14900 |
| RAM | 64GB |
| Disk | 2TB SSD NVMe M.2 |
| Grafična kartica | Intel UHD Graphics 770 |
| Operacijski sistem | Windows 11 Pro |
| WiFi | WiFi |
| Barva | Black |
| Garancija | Garancija: 3 leta garancije na lokaciji |
| Stanje | Obnovljeno - dobro |
| SKU | 997D9ETR#UUG |
Opis izdelka
Få utrolig høj ydeevne i en utrolig lille pc. Den kan nemt placeres på skrivebordet eller bag skærmen, så du kan arbejde med 3D-projekter uden at spilde værdifuld plads på skrivebordet. Og med sit stilfulde udseende er den det perfekte valg til den moderne arbejdsplads, derhjemme eller på kontoret.
- Enhanced security Equipped with a Trusted Platform Module (TPM 2.0) security chip, this workstation ensures your data is protected against unauthorized access, providing peace of mind for sensitive projects.
- Powerful performance Powered by an Intel Core i9 processor and DDR5 SDRAM, the HP Workstation Z2 G9 delivers exceptional speed and efficiency, enabling you to tackle complex tasks with ease.
- Versatile connectivity With support for CTIA and OMTP headsets and a variety of networking protocols including Ethernet, Fast Ethernet, and Gigabit Ethernet, this workstation offers flexible connectivity options for a seamless workflow.
Product specifications
| Product Description | HP Workstation Z2 G9 - tower - AI Workstation - Core i9 i9-14900 2 GHz - 64 GB - SSD 2 TB |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 3 years - on-site |
| Dimensions (WxDxH) | 16.9 cm x 38.5 cm x 35.6 cm |
| Weight | 6.2 kg |
| Processor | 1 x Intel Core i9 (14th Gen) i9-14900 / 2 GHz (up to 5.8 GHz, (24-core) |
| Hard Drive | SSD 2 TB - PCI Express 4.0 - M.2 2280 - HP Z Turbo Drive, NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
| Networking | 1GbE, 802.11a, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| RAM | 64 GB (installed) / 128 GB (max) - DDR5 SDRAM - ECC |
| Storage Controller | SATA/NVMe (SATA 6Gb/s / PCIe 4.0 x4 (NVMe)) |
| Graphics Controller | PCIe 4.0 x16 - NVIDIA RTX A2000 / Intel UHD Graphics 770 |
| Type | Workstation - tower - AI Workstation |
| Localisation | Language: French, Dutch / region: Belgium |
| Cache Memory | 36 MB L3 Cache |
| Optical Storage | No optical drive |
| OS Provided | Windows 11 Pro |
| Height (Rack Units) | 4U |
| Cache Per Processor | 36 MB |
| Colour | Black |
| Software Included | HP Support Assistant, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, HP Driver Packs, HP Image Assistant, HP PC Hardware Diagnostics, HP ZCentral Remote Boost, HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Manager Gen 4, HP Performance Advisor 3.0 |
| Processor Main Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2, Intel Smart Cache, Intel Turbo Boost Max 3.0, Intel Thermal Velocity Boost |
| Card Reader | Yes |
| Processor Socket | LGA1700 Socket |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Video Memory | 12 GB GDDR6 SDRAM |
General features
| Type | Workstation |
| AI Level | AI Workstation |
| Product Form Factor | Tower - 4U |
| Built-in Devices | Speaker |
| Sensors | HP Tamper Lock |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Colour | Black |
| Localisation | Language: French, Dutch / region: Belgium |
Ports
| Bays | 1 (total) / 1 (free) x external 5.25" ¦ 1 (total) / 1 (free) x external 5.25" Slim Line ¦ 2 (total) / 2 (free) x internal 3.5" ¦ 1 (total) / 1 (free) x internal 2.5" |
| Slots | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 5.0 x16 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x4 - full-length, full-height (x1 mode, open ended) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x4 - full-length, full-height (open ended) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - full-length, full-height (x4 mode) ¦ 3 (total) / 2 (free) x M.2 Card - 2280 (for SSD) ¦ 1 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2230 (for WLAN) |
| Interfaces | 1 x headphones/microphone (1 in front) (CTIA and OMTP headset support) ¦ 6 x USB 3.2 Gen 2 (4 front, 2 rear) (one of them is charging) ¦ 1 x audio line-in ¦ 1 x audio line-out ¦ 2 x DisplayPort 1.4 ¦ 3 x USB 2.0 ¦ 1 x USB 3.2 Gen 1 ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labour - 3 years - on-site |
RAM
| Installed Size | 64 GB (installed) / 128 GB (max) |
| Technology | DDR5 SDRAM - ECC |
| Effective Memory Speed | 2400 MHz |
| Rated Memory Speed | 2400 MHz |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 4 (Total) / 2 (empty) |
| Features | Unbuffered, dual channel memory architecture |
| Configuration Features | 2 x 32 GB |
Network
| Interface (Bus) Type | M.2 2230 |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Wireless NIC | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Features | Wake on LAN (WoL), ACPI support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), PXE 2.1 support, Intel Active Management Technology (AMT) 16 |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1as, IEEE 802.3az |
Compliance
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | RoHS, FIPS 140-2, WEEE, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, CECP, SEPA, low halogen, ISV Certified |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
Power
| Device Type | Power supply |
| Power Provided | 450 Watt |
| Efficiency | 90% |
| Power Factor Correction | Yes |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 85% RH (non-condensing) |
Interface
| Type | 1 x SATA/NVMe |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s / PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
| Channel Qty | 4 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1 |
CPU cache
| Installed Size | L3 Cache - 36 MB |
| Cache Per Processor | 36 MB |
Optical drive
| Type | No optical drive |
Software
| OS Provided | Windows 11 Pro Dutch / English / French / German |
| Software | HP Support Assistant, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, HP Driver Packs, HP Image Assistant, HP PC Hardware Diagnostics, HP ZCentral Remote Boost, HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Manager Gen 4, HP Performance Advisor 3.0 |
Display
| Monitor Type | None. |
Graphics
| Interface Type | PCIe 4.0 x16 |
| Graphics Processor | NVIDIA RTX A2000 / Intel UHD Graphics 770 |
| Video Memory | 12 GB GDDR6 SDRAM |
| Bandwidth | 192 GBps |
| Video Interfaces | DisplayPort |
Audio
| Compliant Standards | High Definition Audio |
HDD/SSD
| Type | SSD - M.2 2280 |
| Capacity | 1 x 2 TB |
| Interface Type | PCI Express 4.0 |
| Features | HP Z Turbo Drive, NVM Express (NVMe), triple-level cell (TLC) |
Input device
| Type | No keyboard, no mouse |
Physical dimensions
| Width | 16.9 cm |
| Depth | 38.5 cm |
| Height | 35.6 cm |
| Weight | 6.2 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 29.5 cm |
| Shipping Depth | 49 cm |
| Shipping Height | 51.8 cm |
Reader
| Type | Card reader |
| Supported Flash Memory Cards | SD Memory Card |
Processor
| CPU | Intel Core i9 (14th Gen) i9-14900 |
| Clock Speed | 2 GHz (P-core) / 1.5 GHz (E-core) |
| Max Turbo Speed | 5.8 GHz (P-core) / 4.3 GHz (E-core) |
| Number of Cores | 24-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| L2 cache | 32 MB |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2, Intel Smart Cache, Intel Turbo Boost Max 3.0, Intel Thermal Velocity Boost |
| CPU Socket | LGA1700 Socket |
| Chipset Type | Intel W680 |
Certificates
| ENERGY STAR Certified | Yes |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki

Novo
HP
Računalnik AIO HP 68,6 cm 27,0" 2560x1440 870 G9 EliteOne i7-14700/32GB /1TB/Intel 770 HDMI /--90%/Win11Pro (99A79ET#BED)
I732GB
2272,99 €

Novo
HP
Delovna postaja HP TWR Z1 G9 i7-14700/32GB/1TB/-/RTX4060-8GB HDMI 2xDP 1xUSB-C/550W-90%/Win11Pro (8T1L1EA#ABB)
I732GB
2293,19 €

Novo
HP
Delovna postaja HP TWR Z2 G9 i9-14900K/W680/32GB/1TB/2xDP 1xUSB-C/700W-92%/Win11Pro (996N0ET#ABB)
i932GB
2294,15 €

Novo
HP
Delovna postaja HP TWR Delovna postaja Z1 G9 i7-14700/32GB/1TB/-/RTX4060-8GB HDMI, 3xDisplayPort 1xUSB-C/550W-90%/Win11Pro (996N6ET#ABB)
I732GB
2232,04 €