
ThinkPad Quectel EM160R-GL WWAN Module - 4G
Stanje: Novo
Novo, brez originalne embalaže
Cena z DDV
Opis izdelka
Quectel EM160R-GL is an LTE-A Cat 16 module in an M.2 form factor which is designed to meet the 3GPP Release 14 specification. It supports maximum downlink rates of 1 Gbps and uplink rates of 150 Mbps. EM160R-GL is designed for the global market and covers nearly all the mainstream carriers worldwide. The module supports Qualcomm IZat location technology Gen9 (GPS, GLONASS, BeiDou and Galileo), while integrated GNSS greatly simplifies product design, and provides quicker, more accurate and more dependable positioning capability. A rich set of internet protocols, industry-standard interfaces and abundant functionalities (PCIe interface/USB drivers for Windows, Linux, Android and optional built-in eSIM) allow the module to support a wide range of applications such as industrial routers, home gateways, STB, industrial laptops, consumer laptops, industrial PDAs, rugged tablet PCs, and digital signage.
- Enhanced connectivity The Lenovo Quectel EM160R-GL is equipped with LTE Advanced, offering faster data rates and improved efficiency for high-speed communication. This feature ensures reliable and swift Internet connectivity, making it ideal for applications requiring robust mobile broadband.
- Versatile compatibility Designed with an M.2 card form factor and supporting a wide range of cellular protocols including FDD LTE, TDD LTE, and WCDMA, this wireless cellular modem is built for seamless integration into various devices. Its compatibility with multiple standards like CCC, FCC, GCF, and PTCRB ensures adherence to global regulatory requirements.
Product specifications
| Product Description | Quectel EM160R-GL - wireless cellular modem - 4G LTE Advanced |
| Form Factor | Internal |
| Dimensions (WxDxH) | 4.2 cm x 3 cm x 0.23 cm |
| Weight | 6.8 g |
| Device Type | Wireless cellular modem - M.2 Card |
| Max Transfer Rate | 1 Gbps |
| Mobile Band | W-CDMA B1/B2/B5/B8 / LTE B1/B12/B13/B14/B17/B18/B19/B2/B20/B25/B26/B28/B29/B3/B30/B32/B38/B39/B4/B40/B41/B42/B43/B46/B48/B5/B66/B7/B8 |
| Designed For | (WWAN-ready): ThinkPad P14s Gen 2 20VX, 20VY; P15 Gen 2 20YQ, 20YR; P15s Gen 2 20W6, 20W7; T14 Gen 2 20W0, 20W1; T15 Gen 2 20W4, 20W5 |
| Mobile Communication Protocol | UMTS, WCDMA, HSUPA, HSPA+, DC-HSDPA, LTE Advanced, FDD LTE, TDD LTE |
General features
| Device Type | Wireless cellular modem |
| Form Factor | Internal |
Compliance
| Compliant Standards | WHQL, CCC, FCC, PTCRB, GCF |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
Physical dimensions
| Width | 4.2 cm |
| Depth | 3 cm |
| Height | 0.23 cm |
| Weight | 6.8 g |
Compatible with
| Designed For | (WWAN-ready): ¦ Lenovo ThinkPad P14s Gen 2 20VX, 20VY ¦ Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 20YQ, 20YR ¦ Lenovo ThinkPad P15s Gen 2 20W6, 20W7 ¦ Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 20W0, 20W1 ¦ Lenovo ThinkPad T15 Gen 2 20W4, 20W5 |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki
WIRELESS Wireless,WAN,QCT,EM061K-GL

Stojalo za prenosnik USB-C z multihubom LC Power HDMI Mini-DisplayPort VGA USB USB-C 100W LAN Audio (LC-HUB-C-MULTI-STAND)

Priklopna postaja USB-C => 3x USB 3.1 tip A USB-C PD 60W 2x USB 2.0 HDMI VGA 3,5mm RJ45 Gembird space grey (A-CM-COMBO9-01)
