
ThinkPad Quectel EM120R-GL WWAN Module - 4G
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
Cena z DDV
Opis izdelka
EM120R-GL is an LTE-A category 12 module in an M.2 form factor designed in accordance with the 3GPP Release 14 specification which supports maximum downlink rates of 600 Mbps and uplink rates of 150 Mbps. EM120R-GL is designed for the global market and covers nearly all mainstream carriers worldwide. The module supports Qualcomm IZat location technology Gen9 (GPS, GLONASS, BeiDou and Galileo) and integrated GNSS greatly simplifies product design and provides quicker, more accurate and more dependable positioning capability. A rich set of internet protocols, industry-standard interfaces and abundant functionalities (PCIe interface/USB drivers for Windows, Linux, Android/built-in eSIM (optional) allow the module to serve a wide range of applications such as industrial routers, home gateways, STB, consumer and industrial laptops, industrial PDAs, rugged tablet PCs, and digital signage.
Product specifications
| Product Description | Quectel EM120R-GL - wireless cellular modem - 4G LTE Advanced |
| Form Factor | Internal |
| Dimensions (WxDxH) | 4.2 cm x 3 cm x 0.23 cm |
| Weight | 6.8 g |
| Device Type | Wireless cellular modem - M.2 Card |
| Max Transfer Rate | 600 Mbps |
| Pricing Type | Field Replaceable Unit (FRU) |
| Mobile Communication Protocol | UMTS, WCDMA, HSPA+, DC-HSDPA, LTE Advanced, FDD LTE, TDD LTE, DC-HSUPA |
General features
| Device Type | Wireless cellular modem |
| Form Factor | Internal |
| Built-in Devices | GPS, GLONASS, Beidou, Galileo |
Network
| Features | 2x2 MIMO technology |
Compliance
| Compliant Standards | WHQL, JATE, CCC, IC, FCC, ANATEL, TELEC, PTCRB, GCF, KC, SRRC, NCC, RCM, ICASA, NAL, IFETEL |
| Pricing Type | Field Replaceable Unit (FRU) |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
Physical dimensions
| Width | 4.2 cm |
| Depth | 3 cm |
| Height | 0.23 cm |
| Weight | 6.8 g |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki
ThinkPad FIBOCOM L860-GL 16 G1 CAT16 WWAN Module

ThinkPad Quectel EM05-CE WWAN Module -4G
ThinkPad Fibocom L860+ M.2 WWAN
