
PG Ceramic II Screen Protector iPhone 17/16Pro UWF
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
Cena z DDV
Opis izdelka
A new star in screen protection is born! Ceramic Protection from PanzerGlass is an out-of-this-world screen protector that sets a new standard for durability! It"s 5 times stronger than our strongest screen protector to date. Or to put it in impact terms: You can drop a 320 g steel ball from 2.5 meters onto the screen protector without breaking it! It even has a smudge-free coating that reduces traces of fingerprints and grease. The screen protector is made of certified Japanese glass-ceramics from Ohara. Glass-ceramics is one of the world"s most scratch-resistant materials and contains imbedded crystals, invisible to the naked eye, that prevent cracks from spreading, enabling a level of strength that can"t be achieved with conventional glass. And as if that wasn"t enough, the transparency of the glass is second to none thanks to Ohara"s nano-crystallization technology. The enclosed EasyAligner makes installation a piece of cake (seriously!), and to make it even easier, we"ve included step-by-step instructions as well as a QR code for quick access to our online how-to video. And remember: Once the screen protection is applied, you"ll never again fear the sight of your phone tumbling to the ground screen first. This may not happen, but if it does, you"ll regret not having clicked "add to cart". The screen protector has an Ultra-Wide Fit, which means that it covers the front surface of your phone, providing you with a complete view of your beautiful phone screen while still leaving a little room around the edges for a PanzerGlass case. And if you want an extra level of phone protection, combine the screen protector and case with a PanzerGlass PicturePerfect or Hoops camera lens protector. P.S. Like all our products, Ceramic Protection comes in a recyclable FSC-certified box.
- Stødabsorberende Beskytter din enhed mod fummelfingeruheld, tab og revner i skærmen.
- Beskytter i tilfælde af tab Beskytter mod stenhårde fortove, hardcore badeværelsesgulve og hverdagens "hov-jeg-tabte-lige-min-enhed"-uheld.
- Ridsefast Beskytter din enhed mod ridser, i hverdagens udfordringer.
- Nem installation Så nem at montere, at du kan gøre det, selvom du har ti tommelfingre.
- EasyAligner medfølger Den medfølgende EasyAligner gør det så nemt at sætte glasset på telefonen, at alle kan gøre det, selv de mest fummelfingrede.
- Ultra-Wide Fit Giver dig maksimal beskyttelse og en fuldendt skærmoplevelse, samtidig med at den efterlader plads til en case.
- FSC -mærket emballage Leveres i en FSC -mærket æske, der kan genanvendes.
- Længere levetid Passer på din enhed, så du kan få glæde af den så længe som muligt. Og så du kan forære eller sælge den til andre, når du ikke længere selv skal bruge den.
- 100 % berøringsfølsomhed Føles som den originale skærm med 100 % berøringsfølsomhed.
- NANOCERAM Fremstillet med optisk glas fra Ohara, en førende japansk virksomhed. Det er 5x stærkere end vores hidtil stærkeste skærmbeskytter.
- Krystalklart Så gennemsigtig, at du måske ikke engang bemærker den – altså ikke før din enhed falder til jorden, og din skærm ikke revner.
- Afvisende over for fingeraftryk Olie- og vandafvisende, hvilket betyder at spor af fingeraftryk samt snavs, håndsprit og håndcreme reduceres.
Product specifications
| Product Description | PanzerGlass Ceramic Protection II - screen protector for mobile phone - ultra-wide fit w. EasyAligner |
| Dimensions (WxDxH) | 6.764 cm |
| Weight | 20 g |
| Product Type | Screen protector - glass |
| Length | 14.575 cm |
| Product Material | Tempered glass (ceramic), polyethylene terephthalate (PET), silicone |
| Package Content | Screen protector, EasyAligner |
| Intended For | Mobile phone |
| Thickness | 0.71 mm |
| Frame Colour | Black |
| Designed For | Apple iPhone 16 Pro, 17 Pro |
| Protection | Drop protection, scratch-resistant, shock-resistant, fumble protection, crack-resistant, fingerprint-resistant, oil repellent, water repellent, dirt protection, grease protection |
| Coating | Smudge-free, oleophobic |
General features
| Product Type | Screen protector - glass |
| Package Type | Hanging box |
| Intended For | Mobile phone |
| Protection | Drop protection, scratch-resistant, shock-resistant, fumble protection, crack-resistant, fingerprint-resistant, oil repellent, water repellent, dirt protection, grease protection |
| Package Content | Screen protector, EasyAligner |
| Product Material | Tempered glass (ceramic), polyethylene terephthalate (PET), silicone |
| Coating | Smudge-free, oleophobic |
| Width | 6.764 cm |
| Length | 14.575 cm |
| Weight | 20 g |
| Thickness | 0.71 mm |
| Frame Colour | Black |
Compliance
| Features | Use with case |
| Compliant Standards | FSC |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 10.8 cm |
| Shipping Depth | 1.2 cm |
| Shipping Height | 19.5 cm |
| Shipping Weight | 57 g |
Compatible with
| Designed For | Apple iPhone 16 Pro, 17 Pro |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki

PanzerGlass Apple iPhone 15 Plus UWF wA, Privacy

PanzerGlass Apple iPhone 15 Plus UWF wA

PanzerGlass Apple iPhone 13 Mini, Privacy, Black
