HP ProDesk 4 G1i AI er designet til effektivitet og produktivitet på enhver arbejdsplads. Med sit ultrakompakte chassis kan den placeres fleksibelt og leverer samtidig kraftig ydeevne. Intel Core Ultra 7-processoren sikrer, at krævende applikationer kører problemfrit. Udstyret med 30 MB L3-cache og understøttelse af op til 64 GB DDR5 RAM håndterer dette system multitasking med lethed. Enheden understøtter moderne tilslutningsmuligheder med en række porte, herunder USB-C 3.2 Gen 2x2, HDMI og DisplayPort 2.1. Sørg for problemfri samarbejde og forbindelser med integrerede Wi-Fi 6E- og Bluetooth 5.3-funktioner. Med funktioner som EPEAT-overholdelse og ENERGY STAR-certificering er denne pc effektiv i både ydeevne og energiforbrug.
- Compact design The ultra small form factor chassis allows for versatile placement in any workspace, making it convenient for both home and office environments.
- Powerful processing Featuring an Intel Core Ultra 7 processor with Hyper-Threading Technology, this personal computer provides strong performance for demanding applications.
- Advanced memory support Equipped with 30 MB of L3 cache and support for up to 64 GB of DDR5 RAM, the system can efficiently handle multiple tasks and applications simultaneously.
- Modern connectivity Includes a range of ports such as USB-C 3.2 Gen 2x2, HDMI, and DisplayPort 2.1 to facilitate fast connections with peripherals and displays.
- Energy efficient With EPEAT compliance and ENERGY STAR certification, the HP ProDesk 4 G1i AI focuses on reducing energy consumption without sacrificing performance.
Product specifications
| Product Description | HP ProDesk 4 G1i AI - SFF - AI PC - Core Ultra 7 265 2.4 GHz - 16 GB - SSD 512 GB - UK - with HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Dimensions (WxDxH) | 30.3 cm x 30.8 cm x 10 cm |
| Weight | 4.53 kg |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Series 2) 265 / 2.4 GHz (up to 5.3 GHz, (20-core) |
| Hard Drive | SSD 512 GB - PCI Express - M.2 - NVM Express (NVMe) |
| Networking | 1GbE, 802.11a, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6, Bluetooth |
| Power | (50/60 Hz) |
| RAM | 16 GB (installed) / 64 GB (max) - DDR5 SDRAM |
| Graphics Controller | Intel Graphics - up to 8 TOPS |
| Audio Output | Stereo |
| Type | Personal computer - SFF - AI PC |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Cache Memory | 30 MB L3 Cache |
| Optical Storage | No optical drive |
| OS Provided | Windows 11 Pro |
| Cache Per Processor | 30 MB |
| Colour | Jack black |
| Software Included | HP Support Assistant, HP Hotkey Support, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, HP Secure Erase, HP BIOSphere, HP Setup Integrated OOBE, HP Notifications, HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Privacy Settings, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP DriveLock, myHP, HSA Fusion for Commercial, HSA Telemetry for Commercial, HP Tamper Lock, Absolute Persistence Module, HP Smart Support, Poly Lens management software, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Services Scan, HP Sure Start, myHP with Multicamera support |
| Bundled with | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Keyboard | UK |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost - up to 13 TOPS |
General features
| Type | Personal computer |
| AI Level | AI PC |
| Product Form Factor | SFF |
| Sensors | HP Tamper Lock |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Colour | Jack black |
| Localisation | Language: English / region: United Kingdom |
| Bundled with | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
Ports
| Bays | 1 (total) / 1 (free) x internal 3.5" ¦ 1 (total) / 1 (free) x external 5.25" Slim Line |
| Slots | 2 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2280 (PCIe 4.0 x4 mode (for internal storage)) ¦ 1 (total) / 0 (free) x M.2 Card - 2230 (PCIe 3.0 x1 mode (for wireless module)) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 4.0 x16 ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 4.0 x1 |
| Interfaces | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (1 front) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 2 - Type A (3 in front) ¦ 1 x headphones/microphone (1 front) (CTIA and OMTP headset support) ¦ 2 x USB 3.2 Gen 1 - Type A (2 rear) ¦ 1 x DisplayPort 2.1 (1 rear) ¦ 1 x HDMI (1 rear) ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) (1 rear) ¦ 3 x USB 2.0 - Type A (3 rear) (wake functionality) ¦ 1 x audio line-out/line-in (1 rear) |
RAM
| Installed Size | 16 GB (installed) / 64 GB (max) |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Effective Memory Speed | 5600 MT/s |
| Rated Memory Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 2 (Total) / 0 (empty) |
| Features | Unbuffered |
| Configuration Features | 2 x 8 GB |
Network
| Interface (Bus) Type | PCI Express Mini Card (M.2) |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Wireless NIC | Realtek RTL8852BE-VT |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.4 |
| Remote Management Protocol | SNMP 2 |
| Features | Wake on LAN (WoL), PXE 2.1 support, dual stream (2x2) |
| Compliant Standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11d, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11n, IEEE 802.11k, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, IEEE 802.11ax |
Compliance
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), padlock loop, chassis intrusion sensor |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | FIPS 140-2 Level 2, RoHS, WEEE, ERP, CECP, SEPA, Japan PC Green Label, Taiwan Green Mark, Korea Eco-Label, MIL-STD 810 |
| Manufacturer Selling Program | HP Smart Buy |
Power
| Device Type | Power adapter |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 280 Watt |
| Efficiency | 92% |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% RH (non-condensing) |
CPU cache
| Installed Size | L3 Cache - 30 MB |
| Cache Per Processor | 30 MB |
Optical drive
Software
| OS Provided | Windows 11 Pro English |
| Software | HP Support Assistant, HP Hotkey Support, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, HP Secure Erase, HP BIOSphere, HP Setup Integrated OOBE, HP Notifications, HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Privacy Settings, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP DriveLock, myHP, HSA Fusion for Commercial, HSA Telemetry for Commercial, HP Tamper Lock, Absolute Persistence Module, HP Smart Support, Poly Lens management software, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Services Scan, HP Sure Start, myHP with Multicamera support |
Display
Graphics
| Graphics Processor | Intel Graphics - up to 8 TOPS |
| Video Interfaces | HDMI, DisplayPort |
| HDCP Compatible | Yes |
Audio
| Sound Output Mode | Stereo |
| Max Sampling Rate | 192 kHz |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
HDD/SSD
| Type | SSD - M.2 |
| Capacity | 1 x 512 GB |
| Interface Type | PCI Express |
| Features | NVM Express (NVMe) |
Input device
Physical dimensions
| Width | 30.3 cm |
| Depth | 30.8 cm |
| Height | 10 cm |
| Weight | 4.53 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 20 cm |
| Shipping Depth | 49.9 cm |
| Shipping Height | 39.4 cm |
| Shipping Weight | 5.92 kg |
Keyboard
| Keyboard Name | HP 125 v2 |
| Interface | USB |
| Localization & Layout | UK |
Mouse
| Mouse Name | HP 125 |
| Interface | USB |
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 2) 265 |
| Clock Speed | 2.4 GHz (P-core) / 1.8 GHz (E-core) |
| Max Turbo Speed | 5.3 GHz (P-core) / 4.6 GHz (E-core) |
| Number of Cores | 20-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| L2 cache | 36 MB |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology |
| Chipset Type | Intel Q870 |