HP ProDesk 4 G1i AI er designet til effektivitet og produktivitet på enhver arbejdsplads. Med sit ultrakompakte chassis kan den placeres fleksibelt og leverer samtidig kraftig ydeevne. Intel Core Ultra 7-processoren sikrer, at krævende applikationer kører problemfrit. Udstyret med 30 MB L3-cache og understøttelse af op til 64 GB DDR5 RAM håndterer dette system multitasking med lethed. Enheden understøtter moderne tilslutningsmuligheder med en række porte, herunder USB-C 3.2 Gen 2x2, HDMI og DisplayPort 2.1. Sørg for problemfri samarbejde og forbindelser med integrerede Wi-Fi 6E- og Bluetooth 5.3-funktioner. Med funktioner som EPEAT-overholdelse og ENERGY STAR-certificering er denne pc effektiv i både ydeevne og energiforbrug.
- Compact design The ultra small form factor chassis allows for versatile placement in any workspace, making it convenient for both home and office environments.
- Powerful processing Featuring an Intel Core Ultra 7 processor with Hyper-Threading Technology, this personal computer provides strong performance for demanding applications.
- Advanced memory support Equipped with 30 MB of L3 cache and support for up to 64 GB of DDR5 RAM, the system can efficiently handle multiple tasks and applications simultaneously.
- Modern connectivity Includes a range of ports such as USB-C 3.2 Gen 2x2, HDMI, and DisplayPort 2.1 to facilitate fast connections with peripherals and displays.
- Energy efficient With EPEAT compliance and ENERGY STAR certification, the HP ProDesk 4 G1i AI focuses on reducing energy consumption without sacrificing performance.
Product specifications
| Product Description | HP ProDesk 4 G1i AI - mini - AI PC - Core Ultra 7 265T 1.5 GHz - 32 GB - SSD 512 GB - Hebrew |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - on-site |
| Dimensions (WxDxH) | 17.7 cm x 18.1 cm x 3.42 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Series 2) 265T / 1.5 GHz (up to 5.3 GHz, (20-core) |
| Hard Drive | SSD 512 GB - PCI Express - M.2 - NVM Express (NVMe) |
| Networking | 1GbE, 802.11a, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Power | (50/60 Hz) |
| RAM | 32 GB (installed) / 64 GB (max) - DDR5 SDRAM |
| Storage Controller | SATA/NVMe (SATA 6Gb/s / PCIe 4.0 x4 (NVMe)) |
| Graphics Controller | Intel Graphics Dynamic Video Memory Technology - up to 8 TOPS |
| Audio Output | Stereo |
| Type | Personal computer - mini - AI PC |
| Localisation | Language: Hebrew / region: Israel |
| Cache Memory | 30 MB L3 Cache |
| Optical Storage | No optical drive |
| OS Provided | FreeDOS |
| Cache Per Processor | 30 MB |
| Colour | Jack black |
| Keyboard | Hebrew |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology 2, 20 Threads |
| Bundled Services | HP 3 years Next Business Day Onsite Bundled Hardware Support for Desktops |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost - up to 13 TOPS |
General features
| Type | Personal computer |
| AI Level | AI PC |
| Bundled Services | HP 3 years Next Business Day Onsite Bundled Hardware Support for Desktops |
| Product Form Factor | Mini |
| Built-in Devices | Speaker |
| Sensors | HP Tamper Lock |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Colour | Jack black |
| Localisation | Language: Hebrew / region: Israel |
Ports
| Slots | 2 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2280 (for internal storage) ¦ 1 (total) / 0 (free) x M.2 Card - 2230 (for wireless module) |
| Interfaces | 1 x USB-C 3.2 Gen 2x2 (1 front) ¦ 2 x USB 3.2 Gen 2 (2 front) ¦ 1 x headphones/microphone (1 front) (CTIA and OMTP headset support) ¦ 3 x USB 3.2 Gen 1 (3 rear) ¦ 2 x DisplayPort 2.1 (2 rear) ¦ 1 x HDMI (1 rear) ¦ 1 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 (1 rear) ¦ 2 x aerial (2 rear) |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labour - 1 year - on-site |
RAM
| Installed Size | 32 GB (installed) / 64 GB (max) |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Effective Memory Speed | 5600 MT/s |
| Rated Memory Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots | 2 (Total) / 1 (empty) |
| Configuration Features | 1 x 32 GB |
Network
| Interface (Bus) Type | PCI Express Mini Card (M.2) |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Wireless LAN Supported | Yes |
| Wireless NIC | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Remote Management Protocol | SNMP 2 |
| Features | Wake on LAN (WoL), ACPI support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), PXE 2.1 support, dual stream (2x2) |
| Compliant Standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
Compliance
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately), chassis intrusion sensor, retractable padlock loop |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Compliant Standards | FIPS 140-2 Level 2, Common Criteria EAL4+ |
Power
| Device Type | Power adapter |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 90 Watt |
| Efficiency | 89% (230VAC), 88% (115VAC) |
| Power Factor Correction | Yes (active) |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% RH (non-condensing) |
Interface
| Type | 1 x SATA/NVMe |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s / PCIe 4.0 x4 (NVMe) |
CPU cache
| Installed Size | L3 Cache - 30 MB |
| Cache Per Processor | 30 MB |
Optical drive
Software
Display
Graphics
| Graphics Processor | Intel Graphics Dynamic Video Memory Technology - up to 8 TOPS |
| Video Interfaces | HDMI, DisplayPort |
| HDCP Compatible | Yes |
Audio
| Sound Output Mode | Stereo |
| Max Sampling Rate | 192 kHz |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
HDD/SSD
| Type | SSD - M.2 |
| Capacity | 1 x 512 GB |
| Interface Type | PCI Express |
| Features | NVM Express (NVMe) |
Input device
Physical dimensions
| Width | 17.7 cm |
| Depth | 18.1 cm |
| Height | 3.42 cm |
| Weight | 1.2 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 48.1 cm |
| Shipping Depth | 10.5 cm |
| Shipping Height | 24 cm |
| Shipping Weight | 3.4 kg |
Keyboard
| Keyboard Name | HP 125 v2 |
| Interface | USB |
| Localization & Layout | Hebrew |
Mouse
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 2) 265T |
| Clock Speed | 1.5 GHz (P-core) / 1.2 GHz (E-core) |
| Max Turbo Speed | 5.3 GHz (P-core) / 4.6 GHz (E-core) |
| Number of Cores | 20-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |
| L2 cache | 36 MB |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| Processor Main Features | Intel Turbo Boost Technology 2, 20 Threads |
| Chipset Type | Intel Q870 |