
PanzerGlass SAFE Apple iPhone XR/11 Pro
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
Cena z DDV
Opis izdelka
Are you in love with your preloved phone? Then protect it as if it were brand new with an original screen protector from SAFE. by PanzerGlass ?. Then maybe one day you can pass it on to someone else that will love it just as much. It"s the new circle of phone life. The longer we keep our devices alive, the more we postpone the need to produce new devices, but hey … you already knew that. You just bought a refurbished phone. The SAFE. by PanzerGlass ? screen protector keeps your refurbished phone SAFE. from dance floor disasters, screen smashing selfies and your everyday fumbling, dropping and screen cracking. Acting as a discrete airbag, it absorbs impact and provides excellent scratch protection without compromising the functionality and look of your device. Or to put it bluntly, the level of protection is high … the price not so much. Even installation is easy. Usually one attempt is enough, and should you need more, don"t worry: the screen protector can be re-installed up to 200 times. And once it"s applied, you"ll never again fear the sight of your preloved phone tumbling to the ground. This may not happen, but if it does, you"ll regret not having clicked "add to cart". The Ultra-Wide Fit screen protector covers the entire front surface of your phone, while still leaving room for a case, and provides a complete and crystal-clear view of your screen. It is more protection, low price and less waste. It is SAFE.
- Ultra-Wide Fit Covers the entire front surface of your device to provide a complete and clear view of your screen, while still leaving room for a case.
- Drop protection Protects against crushing falls onto stone-hard pavements, unforgiving bathroom floors, and other device-smashing surfaces.
- Scratch resistant Protects your device from scratching caused by the hazards of everyday life.
- Shock resistant Keeps your device safe from your everyday fumbling, dropping and screen cracking.
- Easy installation So easy to install you can do it even if you"re all thumbs.
- Longer lifespan Extends the lifetime of your device, enabling you to enjoy it longer and give it to others when you no longer need it yourself.
- 100% touch sensitivity Feels like the original screen with 100% touch sensitivity.
- Gold strength - strong A strong screen protector for your device against the hazards of everyday life.
- Crystal-clear view So clear that you might not even notice it"s there, well, not until your device tumbles to the ground and your screen doesn"t crack.
- Fingerprint resistant Repels oil and water, reducing traces of fingerprints as well as dirt, disinfectant gel and hand lotion.
- Case friendly Keeps your screen safe while still leaving room for a protective case.
Product specifications
| Product Description | SAFE. by PanzerGlass - screen protector for mobile phone - ultra-wide fit |
| Dimensions (WxDxH) | 6.929 cm |
| Weight | 19 g |
| Product Type | Screen protector - glass |
| Length | 14.453 cm |
| Product Material | Tempered glass, polyethylene terephthalate (PET) |
| Intended For | Mobile phone |
| Thickness | 0.605 mm |
| Frame Colour | Black |
| Packaged Quantity | 50 (specifications are for single item) |
| Designed For | Apple iPhone 11 Pro, XR |
| Protection | Scratch-resistant, dirt-resistant, water repellent, drop protection, shock-resistant, fingerprint-resistant, oil repellent, impact-absorbent |
| Coating | Oleophobic |
| Screen Size Compatibility | 6.1" |
General features
| Packaged Quantity | 50 (specifications are for single item) |
| Product Type | Screen protector - glass |
| Package Type | Bulk |
| Intended For | Mobile phone |
| Screen Size Compatibility | 6.1" |
| Protection | Scratch-resistant, dirt-resistant, water repellent, drop protection, shock-resistant, fingerprint-resistant, oil repellent, impact-absorbent |
| Product Material | Tempered glass, polyethylene terephthalate (PET) |
| Coating | Oleophobic |
| Width | 6.929 cm |
| Length | 14.453 cm |
| Weight | 19 g |
| Thickness | 0.605 mm |
| Frame Colour | Black |
Compliance
| Features | Use with case |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 9 cm |
| Shipping Depth | 0.6 cm |
| Shipping Height | 16.8 cm |
| Shipping Weight | 40 g |
Compatible with
| Designed For | Apple iPhone 11 Pro, XR |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki

PanzerGlass SAFE Samsung Galaxy S22+ 5G/S23+ UWF

PanzerGlass SAFE Case, Apple iPhone 15 Pro

PG Case Transparent X-Ray Soft Basic iPhone 16Pro
