
LENOVOSKU: 4XC1S15018
Lenovo Essential FHD-Webcam
NovoNa zalogi (50 kos)
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
18,00 €
Cena z DDV
Predvidena dostava: 2. 6. 2026
Garancija: 1 leto garancije z dostavo
Garancija 12 mesecevDostava v 2-3 dnehSSL šifrirano plačilo14 dni za vračilo
Opis izdelka
The Lenovo FHD Webcam is powered by a Full HD 1080P 2 Megapixel CMOS camera that allows your friends, family, and colleagues to see you as clear as day, even when they are worlds away. With full stereo dual-mics that are perfect for conferencing or long-distance video calls, they’ll be able to hear you loud and clear, every time.
- High-definition clarity With a maximum digital video resolution of 1920 x 1080, the webcam delivers images that enhance the viewing experience during video calls and recordings.
- Secure privacy options Equipped with a privacy shutter, this webcam allows users to maintain their privacy by blocking the camera lens when not in use.
- Smooth video performance Operating at a maximum frame rate of 30 frames per second ensures that video playback is smooth and fluid, making it ideal for streaming and conferencing.
- Versatile connectivity Featuring a USB 2.0 interface, the webcam connects easily to a variety of computers, providing a simple Plug-and-Play solution.
- Broad compatibility Supporting digital video formats such as MJPEG and YUY2, this webcam is compatible with diverse applications, ensuring a seamless user experience across platforms.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Essential - webcam |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Features | 85° field of view, privacy shutter, tripod support |
| Dimensions (WxDxH) | 9 cm x 5.5 cm x 5.7 cm |
| Weight | 114 g |
| Device Type | Webcam |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Optical Sensor Type | RGB |
| Colour | Black |
| Audio | Yes: built-in dual microphones |
| Voltage | DC 5 V |
| Camera | Colour |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Environmental Parameters (operating) | -5 °C - 40 °C; 0 - 90% RH relative humidity |
| Video Modes | 1080p |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
General features
| Device Type | Webcam |
| Audio Support | Yes: built-in dual microphones |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 9 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Height | 5.7 cm |
| Weight | 114 g |
Ports
| Ports | USB |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - replacement - 1 year |
Compliance
| Compliant Standards | FCC, ICES, CB 62368-1, KCC, BSMI, VCCI |
| Colour | Black |
Power
| Power Requirements | DC 5 V - 150 mA |
Software
| OS Required | Windows 11 |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | -5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Relative Humidity (operating) | 0 - 90% RH |
Webcam
| Type | Colour |
| Digital Video Format | MJPEG, YUY2 |
| Max Digital Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Modes | 1080p |
| Digital Video Capture Resolution | 1920 x 1080 |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Features | 85° field of view, privacy shutter, tripod support |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 13.7 cm |
| Shipping Depth | 11 cm |
| Shipping Height | 6.2 cm |
| Shipping Weight | 251 g |
Digital Image Sensor
| Type | RGB |
Interface
| Computer Interface | USB 2.0 |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki

Novo
Crucial
DDR4 8GB 2400MHz CL17 Single (1x 8GB) Crucial Value (CT8G4DFS824A)
8GB
17,85 €

Novo
Crucial
DDR4 4GB 2666MHz CL19 Single (1x 4GB) Crucial Value 1,2V PC (CT4G4DFS8266)
4GB
17,85 €

Novo
Thermal Grizzly
Termalna pasta Thermal Grizzly Conductonaut Extreme Liquid Metal - 1g (TG-CE-001-R)
18,23 €

Novo
EFB
KABEL NAPAJALNI 220V Tripolar C5 5,00m EFB
17,63 €