
Lenovo 510 Performance FHD-Webcam
Stanje: Novo
Novo, v originalni embalaži
Cena z DDV
Opis izdelka
A USB Video Class (UVC) compliant video camera designed for teleconferencing applications on desktop or laptop. It"s a reliable digital video device to transfer video data with HD quality through a high-speed USB interface in Full HD mode delivers clear images for all your videoconferencing needs. It"s easy to operate, and functional mechanical mechanism creates an excellent user experience. The built-in dual microphones provide clear audio that you can count on. It feeds or streams its image in real-time through a computer to a computer network, and also delivers fast and secure facial recognition for Windows Hello.
- High-definition video quality Experience stunning visuals with a maximum digital video resolution of 1920 x 1080, ideal for video conferencing and streaming.
- Versatile connectivity Connect easily through a USB-C interface, ensuring compatibility with a range of devices and Plug-and-Play functionality.
- Enhanced audio support The built-in dual stereo microphones capture sound accurately, delivering crisp and clear audio during calls or recordings.
- Secure and private A privacy shutter allows you to cover the lens when not in use, ensuring your privacy is always respected.
- Adaptable viewing angle With a 95° field of view and a pan/tilt design, this camera can easily adjust to capture the entire scene or focus on specific details.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Performance FHD - webcam |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Features | Privacy shutter, Windows Hello compatible, 360° pan, 95° field of view |
| Dimensions (WxDxH) | 12 cm x 6.3 cm x 5.63 cm |
| Weight | 190 g |
| Device Type | Webcam - pan / tilt |
| Max Resolution | 1920 x 1080 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cables Included | 1 - USB-C to USB-A cable - 1.8 m |
| Colour | Black |
| Audio | Yes: built-in dual stereo microphones |
| Voltage | DC 5 V |
| Camera | Colour |
| Interfaces | USB 2.0 |
| Environmental Parameters (operating) | -5 °C - 40 °C; 0 - 90% relative humidity |
| Video Modes | 1080p |
| Frame Rate (max) | 30 frames per second |
| Works With Chromebook | Yes |
General features
| Device Type | Webcam |
| Audio Support | Yes: built-in dual stereo microphones |
| Connectivity Technology | Wired |
| Width | 12 cm |
| Depth | 6.3 cm |
| Height | 5.63 cm |
| Weight | 190 g |
Ports
| Ports | USB-C |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - replacement - 1 year |
Compliance
| Cables Included | 1 x USB-C to USB-A cable - 1.8 m |
| Works With Chromebook | Yes |
| Compliant Standards | Plug and Play, FCC, ICES, CB 62368-1, KCC, BSMI, VCCI, Ukraine, SASO, EAC, NOM, BIS, UKCA |
| Colour | Black |
Power
| Power Requirements | DC 5 V - 900 mA |
Software
| OS Required | Microsoft Windows 7, Windows 10 |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | -5 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Relative Humidity (operating) | 0 - 90% |
Webcam
| Type | Colour - pan / tilt |
| Digital Video Format | MJPEG, YUY2 |
| Max Digital Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Modes | 1080p |
| Video Capture | 1920 x 1080 @ 30 fps ¦ 1280 x 720 @ 30 fps ¦ 640 x 480 @ 30 fps |
| Features | Privacy shutter, Windows Hello compatible, 360° pan, 95° field of view |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 14 cm |
| Shipping Depth | 11 cm |
| Shipping Height | 6.5 cm |
| Shipping Weight | 280 g |
Interface
| Computer Interface | USB 2.0 |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
Podobni izdelki

LENOVO ThinkCentre Tiny Clamp Bracket Mounting Kit

Lenovo Performance FHD Webcam

DDR4 16GB 3200MHz CL22 Single (1x16GB) Kingston Value 1,2V (KVR32N22S8/16)
