IBMSKU: 42D0510-08EAN: IBM HBA
IBM QLogic 8Gb FC Dual-port HBA High Profile
ObnovljenoLe še 1 na zalogi!
11,00 €
Cena z DDV
Predvidena dostava: 2. 6. 2026
Garancija: 1 leto garancije z vračilom
Garancija 12 mesecevDostava v 2-3 dnehSSL šifrirano plačilo14 dni za vračilo
Opis izdelka
The QLogic 8Gb FC Dual-port HBA for IBM System x is PCI Express 2.0 x8 8Gb Fiber Channel adapter with SFP+ LC-style connectors. The adapter connects to SFP+ Multimode Fiber SR optical modules. This adapter supports 8 Gbps per port maximum bidirectional throughput for high-bandwidth storage (SAN). The PCI Express low profile form factor adapter can be used in either a standard PCI Express slot or a low profile PCI Express slot.
Product specifications
| Product Description | QLogic 8Gb FC Dual-port HBA for IBM System x - host bus adapter - PCIe x4 - 8Gb Fibre Channel x 2 |
| Form Factor | Plug-in card |
| Manufacturer Warranty | 1-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 2.5 cm x 16.8 cm x 6.5 cm |
| Weight | 113 g |
| RAM | 1 MB |
| Device Type | Host bus adapter |
| Data Transfer Rate | 8.5 Gbps |
| Data Link Protocol | 8Gb Fibre Channel |
| Interface (Bus) Type | PCI Express x4 |
| PCI Specification Revision | PCIe 1.0a, PCIe 1.0 |
| Bus Voltage | Universal (3.3 V & 5.0 V) |
| Ports | 8Gb Fibre Channel x 2 |
| Designed For | System Storage DS3400; System x3100 M4; x3100 M5; x3200 M2; x3250 M2; x3250 M3; x3250 M4; x3250 M6; x3300 M4; x3350; x3400; x3450; x3500; x3550; x3550 M2; x3620 M3; x3630 M3; x3630 M4; x3650; x3650 M2; x3650 M3; x3650 M4 HD; x3655; x3755; x3850 M2; x3950 M2; x3950 X5 |
General features
| Form Factor | Plug-in card |
| Device Type | Host bus adapter |
| Interface (Bus) Type | PCI Express x4 |
| PCI Specification Revision | PCIe 1.0a, PCIe 1.0 |
| Bus Voltage | Universal (3.3 V & 5.0 V) |
Ports
| Compatible Slots | 1 x PCI Express |
| Interfaces | 2 x network - 8Gb Fibre Channel |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - on-site |
Network
| Features | Auto-negotiation |
| Connectivity Technology | Wired |
| Data Link Protocol | 8Gb Fibre Channel |
| Data Transfer Rate | 8.5 Gbps |
| Ports | 8Gb Fibre Channel x 2 |
Compliance
| Compliant Standards | UL, TUV, VCCI Class B ITE, BSMI CNS 13438 Class B, cUL, DHHS, EN 61000-3-2, EN55022, EN 61000-3-3, EN55024, UL 60950, ICES-003 Class B, AS/NZ 3548 Class B, FCC Part 15 B, MIC, CSA C22.2, EN 60950-1, EN 60825 |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 45 °C |
| Humidity Range Operating | 5 - 95% |
Physical dimensions
| Width | 2.5 cm |
| Depth | 16.8 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Weight | 113 g |
Compatible with
| Designed For | IBM System Storage DS3400 Model 41E, DS3400 Model 41X, DS3400 Model 42E, DS3400 Model 42T, DS3400 Model 42X ¦ Lenovo System x3100 M4 2582 ¦ Lenovo System x3100 M5 ¦ Lenovo System x3200 M2 ¦ Lenovo System x3250 M2 ¦ Lenovo System x3250 M3 4252 ¦ Lenovo System x3250 M4 ¦ Lenovo System x3250 M6 ¦ Lenovo System x3300 M4 ¦ Lenovo System x3350 ¦ Lenovo System x3400 ¦ Lenovo System x3450 ¦ Lenovo System x3500 ¦ Lenovo System x3550 ¦ Lenovo System x3550 M2 ¦ Lenovo System x3620 M3 ¦ Lenovo System x3630 M3 7377 ¦ Lenovo System x3630 M4 ¦ Lenovo System x3650 ¦ Lenovo System x3650 M2 ¦ Lenovo System x3650 M3 ¦ Lenovo System x3650 M4 HD ¦ Lenovo System x3655 ¦ Lenovo System x3755 ¦ Lenovo System x3850 M2 ¦ Lenovo System x3950 M2 ¦ Lenovo System x3950 X5 |
12
mesecev garancije
Na vse izdelke
2-3
dnevi dostave
Po vsej Sloveniji
SSL
varno plačilo
Šifrirano in zaščiteno
14
dni za vračilo
Brez vprašanj, po zakonu
